28 Şubat davasından tutuklanan generaller tek kişilik hücreye konuldu, sağlık durumları iyi değil

28 Şubat Davası'ndan müebbet hapis cezası alan çoğu 80 yaşının üzerindeki generaller tek kişilik hücreye konuldu. Generallerin sağlık durumları iyi değil.

28 Şubat davasından tutuklanan generaller tek kişilik hücreye konuldu, sağlık durumları iyi değil
23 Ağustos 2021 - 09:46 - Güncelleme: 23 Ağustos 2021 - 09:51
Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'a konuşan generellerin avukatlarından olan Aykanat Kaçmaz, 14 ismin de ciddi sağlık sorunları ile hapse girdiklerini söyledi. Doğan’ın, çok daha fazla sağlık sorunları olduğunu söyleyen Kaçmaz, “İnsanlar konuştuğuna bakıyorlar. Dimağı yerinde olmakla beraber çok ciddi fiziki sağlık sorunları var. Balyoz davasında haksız tutuklama sırasında uygun tedavi göremediği için kronik hale gelmiş bir bel rahatsızlığı var. Eğilemiyor, doğrulamıyor” dedi. Türkeri’nin de yüzde 58 oranında engellilik raporu bulunduğuna işaret eden Kaçmaz, “Artık daha fazlasını söylemiyorum” diye konuştu.

Kaçmaz, Ankara’da bulunan Erol Özkasnak, Yıldırım Türker ve Fevzi Türkeri ile görüştüğünü ve genel durumlarının iyi olduğunu söyledi. “Daha ilk günleri olduğu için içeride olmanın, özgürlük kısıtlanmasının psikolojik etkileri başlamamıştı” diyen Kaçmaz, 14 ismin de bu sürece hazırlıklı olduğunu söyledi.

Kaçmaz, “Bekliyorlardı, Yargıtay’ın onama ilamıyla birlikte kendilerini hazırlamışlardı” ifadelerini kullandı. Ankara’da görüştüğü isimler açısından cezaevi yönetiminin olabildiğince iyi, olması gerektiği gibi davrandığını aktaran Kaçmaz, “Oldukça küçük, hücre olmayan tek kişilik koğuşlarda kalıyorlar. Önümüzdeki günlerde de kalma sistemlerinin değiştirileceğine dair bilgi aldık. Muhtemelen gruplandırarak kalacaklar” diye konuştu. Kaçmaz, aile ziyaretlerinin de perşembe günü başlayacağını aktardı. 

İNFAZ SAVCILIĞINA BAŞVURU
Hükümlülüğün sınırlandırılması, ertelenmesi ya da iptali için yalnızca Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını beklemediklerini söyleyen Kaçmaz, infaz savcılığına de başvurduklarını açıkladı. Kaçmaz, “İnfaz savcılıkları aracılığıyla Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek sağlık durumlarının cezaevi koşullarına uygun olmadığına dair rapor alınması ve infazın durdurulmasıyla ilgili sürecin başlatılmasını istedim. Yakın günlerde Adli Tıp’a sevklerinin yapılacağını düşünüyorum” dedi. Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarına işaret eden Kaçmaz, “Bu dava, FETÖ’nün kumpas davalarının sonuncudur ve ustalık eseridir.
Siyasi destek de davanın tuzu biberi olmuştur. Bu kumpas amacına da ulaşmıştır. İstediği kadar savcılar hapiste yatsın, tutuklamaları yapan hâkimler FETÖ’cü çıksın, amaçlarına erişmişlerdir. 80 yaşının üzerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve devlete çok ciddi hizmetleri olan insanlar için bu kumpasın sonucunda, siyasi birtakım saiklerle içeride idam cezası infaz ediliyor” dedi. 

NE OLMUŞTU
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında, aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı Bir, eski Jandarma Genel Komutanı Türkeri, eski Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak ve eski 1. Ordu Komutanı Doğan’ın da olduğu 14 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onamıştı. Karardan yaklaşık 40 gün sonra 14 isim için karar, infaz savcılığına gönderilmiş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da yakalama kararı çıkarmıştı. 14 isim, iki gün içinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Muğla Cezaevi’nde olan Bir ve Doğan, aynı günün gecesinde, “atılı suçun niteliği ve cezaevi koşulları” gerekçesiyle İzmir’e, Buca F Tipi Cezaevi’ne nakledilmişti. 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Vatandaş
  2 ay önce
  Bu feteö alçağının intikamıdır. Fetö ile aradaki buzların eiyeceğinin işaret fişeğidir.
 • Mert
  2 ay önce
  Şu memlekette geldiğimiz hale bir bakarmısınız ne günlere geldik AKP iktidarında? Sedat Peker'den Süleyman Soylu'ya şok çıkış: Nerede senin şerefin? Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslendi. Bunlar olup dururken ŞEREFİNİ yitirmiş SAVCILAR bu Milletin parasıyla çoluk çocuk aç karnını doyuran aşağılık mahlukatlar hiç birşey yapmazlarken T.C. Savcısıyım diye Makamda oturanlar Allah sizin belanızı versin. Sokakta amcığıyla *** Orospu Kahpe karılar sizlerden çok daha ŞEREFLİDİR.